[ANNONS] 
START VILLANYHETER VILLATIPS VILLAARTIKLAR BRANSCHNYHETER FORUM ANNONSERA OM VILLAPORTALEN

 


  Köksforum   Badrumsforum   Villaforum   Energiforum   Byggforum   Trädgård   Golvforum   Båtforum  
Tråden 'HJÄLP!' innehåller 2 inlägg.  
  Villaforum >>  HJÄLP! >>    
 Ämne: HJÄLP!
 Skrivet av: Andreas 2010-12-26 19:16:45
Hej

har ett litet problem vad jag skall ha till uppvärmning av huset.

det som är i huset är
1: luftvärmepump är i drift
2: kamin med fläkt är i drift men inte på natten
3: EL panna är INTE i drift dyr i drift

problemet är om jag skall installera en vattenmantlad ved eller pellets kamin.
eller om jag skall ta luft/vatten värmepump.

det finns som ni förstår vatten burna element.

är ej någon öppen planlösning så och få värme till övervåningen är lite svårt. har redan en värmeflyttare så jag måste ha något på det vatten burna systemet.
har ej så mycket pengar att lägga på det hela häller så jag är väldigt kluven vad jag ska göra.

hjälp mig


 
 Ämne: Svar på HJÄLP!
 Skrivet av: CLME 2011-02-09 09:47:30
Det viktigaste med kamin är att den syre som går åt vid förbränningen inte kommer innifrån huset. Den luften har du redan spenderat mycket pengar på för att värma upp.
Den luft som skall användas i kaminen till förbränning skall vara uteluft. Den har du inte kostat på något. Jag vet inte teoretiskt vetenskapligt hur stor ökningen av verkningsgraden det blir. Det kanske någon annan kan hjälpa till med att räkna ut.
Övrigt skulle jag absolut satsa på vattenmantling, ved är billigast, pellets har blivit tok dyrt, kommer snart att hända något på den marknaden, dom tar död på sig själva med dessa priser.
Jag har själv tänkt prova vattenmantling, men jag skall göra det själv, roligt, enkelt och billigt. Titta hur gamla pannor var uppbyggda olja/ved. Om du skall anlita hantverkare rekommenderar jag dig att titta på denna sida http://www.ljusnehus.se
under sidan ATT BYGGA HUS finns i höger spalten en pdf fil som man kan ladda ner den heter Tips till dig som ska anlita hantverkare skriven av konsumentverket, många bra tips och goda råd
Lycka till



 
  

 


http://www.fiskarhedenvillan.se/Villavisning/
http://rydsglas.se/kampanj/uterum/?utm_source=Portalen&utm_medium=Banner&utm_campaign=Uterum
http://a-hus.visuplan.se/blueprintshow.aspx